26 Ekim 2015 Pazartesi

Sokak Matsurisi bi başka canım | Japonya Günlükleri #16

Nerde kalmışım bi bakıyım. Tayvanlı sunum yapcağım arkaaşlarımdan cevap beklerken 2-3 bi şey yazıyım bari çünkü ezberlemem gereken konuşmalar yok hıı hıı tabi.
video
Bi gün yine Amanda Cafede takılıyorum. Dışarı bi baktım böyle bi görüntü. Bizim burda oluşumuzun 2. haftası zaten bi matsuri (festival) muhabbet vardı ama gençler adam gibi bi şey bilmedikleri için tabi tam bi içerik öğrenemediydik. Allaah matsuri var diye, yurda koştum (koştum dediğim yarım saatlik yürüme yolu malsef). Serpile dedim goş galiba matsuri var kaçırıyoz diye. Hemen tekrar gittik kiiii bitmiş etrafta çöp arabası falan var flksdjfskdjf biz bi yıkıldık. Kendimizi starbucksa attık.

Kasiyer kıza dedim az önceki olay neydi diye. Ne kadar sürüyo dedim. 2 gün daha varmış meğersem bi mutlu olduk. Sonra bardağıma böyle tatlış şey çizmişler bi de :')
Kapanana kadar oturduk, mecbur geri döndük sonra. Bizim yurdun yan sokağında bile böyle güzel süsler vardı, gece diye pek net çekmemiş ama olsun.
Sınıfta baya video çekmişim. Çünkü çok eğlenceli bi sınıf. Şu aşağıdaki videodaki zencoları allah karetmesin öldürüyolardı bizi ya çok tatlılar kfsjdksjdfksd En sondaki amca da daha konuşma fırsatı bulamadığım çoh tatlış bi japon amca :')

video

Böyle eğlenceli ders günleriydi işte değerini bilememişiz flskdjfskdjf
Bi de okulda kreş var bi tane, ordaki bebeleri arada gezmeye çıkarıyolar böyle. Matsuri haftası diye matsuri yürüyüşü yaptırdılar ama bi kaç saniyede olsa şahit oldum neyseki buğadar mı tatlı olur bir milletin bebekleri yaaa. Çekik olmayan bebeğe tahammülüm yoğmuş meğersem flskdjfsdf
video

Bu da yine trenle bi yere gidiyoduk, sanırım sim kart almak için. Orda gördüğüm dünyanın en kakkoii bebesi. 10 yaşında falan olsa gerek. Ama okul kıyafetleri bi kere mükemmel zaten, matarası falan sarkıyo bi de ya böyle yanından. Yol boyu da kafayı kitaptan kaldırmadı, incekken bi etrafına bakındı bizi tam karşısında görünce şok oldu garibim flsdkjfskdfj kartını bastı trenden inerken, sonra yine kitabını açtı okuya okuya yürümeye devam etti ya böyle bi çocuk olabilir mi!!
Neyse biz matsurinin sonraki gününe koştuk gittik Serpil'le. Ookaidou'da toplaşmışlardı zaten ama benim şahit olduğum bi önceki günden daha az kalabalık vardı malesef. Yine de izledik ve onlarla beraber yürüdük. O videoyu da bi hazırlıyım bakıyım hemen.
video
İlk görünen kapalı mekan Ookaidou'nun içi. Sonra biz bunları takip etmeye başladık. Hatta bi teyze where are you from diye yanaştı falan fsdkfjsdf Baya bi gittik ve sonra bi kafile uzuuun bi merdivenler var oraya çıkmaya başladı. Bi tane yönlendiren amca vardı, gittim dedim bunlar nereye gidiyo? Buyrun buyrun tapınağa çıkıyoalr diye bizi yolladı merdivene. Ölesiye uzuuuuun çıktık. Sonra tapınağa girip baya ayin yaptılar. Biz giremedik, çünkü o üstlerindeki "happi"lerden bizde yoktu. Yani bu matsuriye katılmak için bi başvuru bi şey yapıyolar ve o happiler gruplarını falan temsil ediyo galibası. Bi amca burda izleyebilirsiniz ama diyince saatlerce videoya aldım ben de. Bi tane japon kadına yanaştım napıyolar şu an diye, anlattı işte şöyle böyle ayin bi şeyler. Sonra şoka girdi japonca konuşuyom diye fsdlfksdkf
Mekanı terkederken böyle harika bi görsel vardı işte. Sağ alttaki sokak okulda ya da yurttan Ookaidou'ya giderken hep yürüdüğümüz sokak ve o kadar aşk yaşıyom ki bu Ropeway Street'le. Sokaktaki hoparlörlerden hep bi hafif müzik sesi yayılıyo falan, ordan burdan hoş yemek kokuları, yia çoğ özlicem.

Yurda dönmek istemeyince, bi yerlerde yemek yiyelim dedik. Ookaidou'ya gittik geri, nerde yesek falan derken bizim 2 tayvanlı kamkimizi gördük. Onlarda yemek yicek yer arıyomuş. Beraber mcdonaldsa girdik. Ben sonsuz menüler beklerken 6-7 tane falan var. Şaşırdık yani, bizde daha çok çeşit var haa.
Böyle salak salak eylenmişiz işte. İşin komiği bu bebeler Japonca konuşamıyo. Biz de ingilizce konuşamıyoz şflskdjflskdjf yani çıkmıyo ne kadar istesem de japonca çıkıyo. Dediğini anlıyorum ama ingilizce çıktıramıyorum yani. Bilmiyorum nasıl bi şekilde anlaşmayı başarıyoruz.

Bi ertesi gün asıl matsuri olayına götürdü 2 arkaaşımız bizi neyseki. Ama onu yazcak gücüm yok şu an boynum ağrıdı garip yatış şeklimden. Gidiyom. Bay.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder