15 Ağustos 2015 Cumartesi

[Blog Tur] Kafes - Josh Malerman | Kitap Yorumu


Kitap adı: Kafes
Yazar: Josh Malerman
Orijinal Adı: Bird Box
Yayınevi: İthaki Yayınları
Basım Yılı: Ağustos 2015
Sayfa Sayısı: 330
Tür: Korku, Gerilim
   
"Görülmemesi gereken korkunç bir şey...

Ona atılan bir bakış kişiyi ölümcül bir deliliğe sürüklüyor. 

Ne olduğunu ve nereden geldiğini ise kimse bilmiyor." 

Konusunu okuduğumdan beri turlamayı dört gözle beklediğim bir kitaptı Kafes. Kitabın kötü yanı, okumaya başladıktan sonra kendimi durduramadım, sesli tepkilerimle çevremdekilere rahatsızlık verdim ve de geceleri uyurken gözlerimi kapatmak istemedim.

Kitabı elinize aldığınızda ilk aşkı tasarımıyla yaşayacaksınız bir kere. Hala arada bir elime alıp inceliyorum mükemmel bi şey *.* Okumaya başladığınızda da ilk sayfalardan anlayacaksınız ki elinden bırakması zor bir kitap. Hatta Gamze'nin blogundan ön okumaya göz atarak başlayabilirsiniz işe.

Okumadan önce aklıma takılan ilk soru "E bunların gözü hep kapalıysa, yazar neyi nasıl anlatacak bize?"ydi. Anlatmış arkaaşlar. Ben kitaptaki karakterlerin gözleri kapalı olduğundan sadece okurken bile o kadar rahatsız hissettim ki, onların yerinde olmayı hiç istemezdim. Zaten dayanamaz açıverirdim gözlerimi, bi alttan alttan bakardım, daha güvende hissettirecekmiş gibi parmaklarımın arasından çaktırmadan bakardım hiç olmadı. Bakarım yani engelleyemezsiniz, sonra da herkesin sonu gibi kafayı yerim. Yıllarını öyle geçirmektense aç kurtul bence.


Ha, onlar da sürekli gözleri kapalı değil zaten; tabi dışarıyı hiç bi şekilde göremeyecekleri şekilde düzenledikleri evlerinin içindeyken sadece. Kitabın ilerleyişi de, bir gözlerin kapalı olduğu şu anki zaman, bir de bu hale nasıl geldiklerini anlatan geçmiş zaman şeklinde ilerliyolar. Geçmiş kısımlarda evin içinde olduklarından (çoğu zaman) en azından gözleri açık, oh bee diyip daha rahat okudum. Güvenli evleri bile zamanla güvensiz bir hale geldi, bunu belirtmeme gerek yok sanırım.

Dışarda ne var bilmiyoruz. Beni en çok bu yıprattı. Bir gece kafamda canlandırdığım tip yüzünden uyuyamadım :') Böyle dalımsı upuzun kolları bacakları olan siyah ve dengesiz yürüyen sevimsiz yaratıklar uyutmadı hiç :'') Özellikle kitapta geçen bir videoya alma sahnesi vardı, orda feci ürpermiştim de ondan sonraki geceydi uyuyamamam. 

Ayrıca gram aşk yok kitapta, güzelliğe bakar mısınız? Gerilimi bir kenara bırakıp biraz cıvıyalım sahnesi yoktu, gerilimli bir mesele gerilimli şekilde ilerledi çok şükür. 

Spoiler vermemek için fazla bi şey yazamıyorum. Konuşacak çok şeyim var aslında bu kitapla ilgili. Bütün karakterler hakkında tek tek yorum yapasım, her bir olayı şuraya seriveresim var, susuyorum flksdjfsdf. Kitapta beni en çok etkileyen sözü yazıp, yazıyı burada bitiriyorum artık;

 "Onlara akıllarını kaçıracakları söylendi, 
onlar da akıllarını kaçırıyorlar." 

Tur Takvimi
14 Ağustos Cuma: http://raflarinarasindan.blogspot.com/ - Ön Okuma
15 Ağustos Cumartesi: http://sohbetedecekkimseyok.blogspot.com.tr/ - Kitap Yorumu
15 Ağustos Cumartesi :  kutsalyorumcu.blogspot.com/ - Alıntılar
16 Ağustos Pazar: pinucciasbooks.blogspot.com.tr/ - Bunları Biliyor Musunuz
16 Ağustos Pazar: thcodex.blogspot.com.tr/ - Tanıtım Videosu
17 Ağustos Pazartesi:  segesegese.blogspot.com/- Yazar Tanıtımı

 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder