20 Mart 2015 Cuma

[Blog Tur] Trendeki Kız - Paula Hawkins | Yazar Tanıtımı


Kitap Adı: Trendeki Kız
Yazar: Paula Hawkins
Orjinal Adı: The Girl on the Trains
Tür:Gizem, Suç
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 360
Basım Yılı: Mart 2015

"Rachel her gün aynı trene binip aynı çifti izliyordu. Çiftin başına gelenleri bütün ülke duyduktan sonra, hayatlarına dâhil olmaya karar verdi…"

Bu ara İthaki Yayınları'ndan ard arda çok güzel kitaplar okuyorum, daha soğrusu uzun zamandır sadece İthaki okuyorum diyebilirim. Bunlardan biri de Kitap Oburları olarak turunu yaptığımız Trendeki Kız.

Normalde kitaptaki karakterleri sevmemişsem, kitabı da sevmem zorlaşır. Ama öyle değişik bi havası vardı ki, herkesten nefret ederek kitabı sevdim! Yazar önce Rachel'ın ağzından anlatmış olayları. Kadının her şeye burnunu sokması ve kendini aciz hissetmesi sinirlerimi yeterince bozdu. Her gün düzenli olarak yaptığı tren yolculuğunda, gördüğü evdeki kişilerin hayatını hayal etmesi, hatta onlara isimler, kişilikler vermesi, daha sonra evde bir gariplik olduğunu farketmesiyle başlıyor olaylar. Yine kendi hayatımda böyle hareketlilikler olmamasına üzülürken, nedensizce aklıma, eski evimde çok işsiz kaldıkça kapı deliğinden öylesine apartmana baktığım geldi. Bi de böyle değişik sokağımsı bi apartmandı, huzur verici, mis. Bi gün yine bakarken karşıdaki içlikli bey amcanın gelip çöpümü incelediğini görmüştüm. Bizdeki gerilim, heycan buraya kadar işte.

Her neyse, Rachel'dan sonra olaylara Megan ve Anna'da dahil oluyor. Ki tartışmasız bi kaşık suda boğulası tip Megan'dı benim için. Bu şekilde olayların farklı ağızlardan anlatılması kesinlikle daha da heycan katmış olaya diye düşünüyorum. Karakterlerin hayatları hakkında her bölümde yeni bir bilgiye ulaşabildik, ki böyle heycanlı kitaplarda karakterlerle ilgili ayrıntılı bilgiler beni sıkar. Bir an önce gizem aydınlansın isterim. Ama diyorum ya her bir karakter çok iticiydi, hatta insanlığın tüm acımasızlığıyla karşımızdaydılar bence, o yüzden daha da öğrenesim geldi sanırım.

Sonlara doğru tüm gizemlerin çözülmeye başlamasıyla, babane yorumlarım gün yüzüne çıktı, "gitme oraya, ah arkana bak arkana" şeklinde de kitap okunabiliyor arkadaşlar. Heycanıyla su gibi akıp giden bir kitap olması sebebiyle, alınız okuyunuz.

Son olarak yazar hakkında biraz bilgi vereyim.

Yazar Tanıtımı
Paula Hawkins yazarlık mesleğinden önce 15 yıl gazetecilik yapmış. Zimbabwe'de doğup büyümüş ve 1989 yılında Londra'ya taşınmış. Trendeki Kız yayınlanmış ilk korku kitabı olmasına rağmen, çocukluğundan itibaren yazarlıkla ilgileniyormuş, ancak şimdiye kadar yazdıklarını kimseye göstermemiş. Bitirilmemiş bir çok romanı bulunmaktaymış. Ergenlik döneminde Agatha Christie'nin kitaplarını okusa da psikolojik korku türüne olan ilgisini Donna Tartt'ın The Secret History'si ile farketmiş. Kendisi bir Gone Girl fanı.

Tur Takvimi:
18 Mart : raflarinarasindan.blogspot.com | Ön Okuma
19 Mart : mirielenda.blogspot.com | Bunları Biliyor Musunuz?
20 Mart : sohbetedecekkimseyok.blogspot.com | Yazar Tanıtımı
 21 Mart : thcodex.blogspot.com | Tanıtım Videosu
 22 Mart : pinucciasbooks.blogspot.com | Kitap Yorumu

2 yorum :

  1. "Bi gün yine bakarken karşıdaki içlikli bey amcanın gelip çöpümü incelediğini görmüştüm. Bizdeki gerilim, heycan buraya kadar işte."

    dfsafdasfd yah bu bile gününe renk katmış. Arada biz de orobüslen falan geçtiğimiz evleri gözetlesek, ad takıp yaşamlarını hayal etsek dicem de Türk adeti olarak evlerimizde perde var. Gözetleyemiyoz da :P

    YanıtlaSil
  2. Yaa tabi rengim mora dönmüştü adamdan tırsmaktan flsdkjfskdjf Yok yok bize öyle hayatı uygun görmemişler ne yazık ki. Ekşın sıfır.

    YanıtlaSil