30 Eylül 2014 Salı

Bari gözümüz doysun T_T

Aslında bugünkü hayrika Japon Kültürü dersinden notlar yazıcaktım buraya. Çünküsü esktra bi çalışma olarak bloga yazarak akılda kalıcılığını sağlama hedefim vardı. Ama şimdi yatağa yatınca bi baktım defter masamda ve ışığı da kapatmışım. Üşeniyom. O yüzden o işi işalla kısmetse bakalım yarın halledicem, şimdi takoyaki partisi hakkında bi kaç laf edip gidicem.


Bu benim yıllardır beklediğim, her gördüğümde tadını ve kokusunu hissedebilir hale geldiğim, meraktan ölüp bittiğim Takoyakiler. Ichimura Sensei olmasa daha kim bilir ne kaa zaman yiyemezdim de ::::::) Senseilerim yine hakkı ödenemezler listesinde sürekli yükselişteler. Küççük takoyaki tavasında (adını bilmiyom) kaç sefer yaptı, kalabalık olduğumuz içün T_T Bütün gün ayakta çalıştı durdu allahım kalbim acıdı sancıdı resmen yaa. İlk yaptığında "olmadı yaa" diyip durdu hayrika aksanıyla :::'') Onlar başarısız olunca mutfakta yardım eden ekibe sundu, böyle bi ayrıcalığımız oldu. O tavadan kazıyarak çıkan şekli bozuk takoyakiler, ilk yediğim takoyakiydi yani ve hem aşırı sıcağından hem de "takoyaki yiyom laaaaaaan" duygusundan gözlerim doldu fsjdflksdjfsf Hayatımda yediğim en güzel Japon yemeği olarak kayıtlara geçirdim. Hayal kırıklığına uğramadığım için ne kaa mesudum bilemeniz. Sanırım o bozuk olanlardan 5 tane falan yedim fskdjfsdfs sonraki yapılanlardan da vardır bi 7-8 tane (ki fotoğraftaki mükemmel şekli almaları senseinin 2. denemesinde  oldu ve diğer yaptıklarında da devam etti, kakkoilik budur). Herkesin lokmasına baktım zaten, Bana takoyaki bağışlayanlar da olmadı değil saossunlar fsjdoıfsjdfposdf Japonyada takoyaki standlarında "ayın müşterisi" olarak fotoğraflarımı görebilirsiniz gelecekte.


Bu da esktra bir süprüz olarak Okonomiyaki. Ichmura sensei mutfakta takoyakilerle boğuşurken, Takahashi sensei de senpailerle beraber Okonomiyaki yapıyodu. Geçen yıl Ehime'den gelen Japon arkadaşların yaptığı okonomiyaki soslu makarnadan yemiştim, ama okonomiyaki de bambaşka bişeymiş. Bizim mücver mantığında oldugu içün tadı daha tanıdıktı hem takoyakidense. Fekat takoyaki'nin de okonomiyaki'nin de sosları mikemmeldi. Hatta asıl olay o soslarda bile diyebilirim. Biz en son türklüğümüzden kopmadık ve 2 yemeği de tabağa bulaşmış sosları eppekle sıyırır gibi sıyırarak yedik. Bi de yine Ichimura senseinin yaptığı ve uzmanlık alanı olan macchalı tatlımız vardı ama onun fotoyu bulamıyom. Onu da herkes Refü'nün yapıp götürdüğü mozaik kekin üstüne sürüp yedi flksdfjsdfj Japonların yanında böyle tatlış türklükler yapıldı işte. Onun dışında da kakara kikiri bi gün geçirdik. Haftasonu en az bi 5 kilo aldım galibası. İlk gün 2 senseiyi çağırmıştık bizim eve bi onlarla tıka basa bi de takoyaki partisinde tıkabasa. Sonumuz çok hayırlısı. Allam sabah 8de yatcam napyom acaba uykumda yok bay.

25 Eylül 2014 Perşembe

Gelsin takoyakiler :3

Bugün yine ağlayayazmalık bi gün geçirdim. Hemen anlatıyorum.

Geçen hafta yeni gelen hazırlıklar için geleneksel tanışma oryantasyonu yapmıştık. Bizim eküri tabi yine birileriyle tanışmayı reddederek oldugumuz yere mıhlanmış, tanışmayı tek kabul ettiğimiz twitter arkaaşım Beril ve arkaaşı İzel'le oturuyoduk flksdjsldkjf Bi yanımızda Ichimura Sensei bi yanımızda Tolga hocayla kakara kikiri takılıyoduk ki birisinin (kim bilmiyom) Ichimura Sensei'yle takoyaki muhabbeti yaptığını duydum. Tabisi yıllardır kanayan yaram oldugundan atladım. Bizim Sadou kulubünün (Çay kulübü) danışman hocası da Ichimura Sensei, dedim bir sadou toplantısında da takoyaki yesek mi diye. Sensei de çayla takoyaki mi diye şok oldu fksdjflskdjf İğrenç demek istemiyorum ama (buralarda harika türkçesini kullandı :3) chotto hen deshou (biraz garip değil mi?) dedi şfksjdfkjsdfkj Sonra iyi olurdu bencesi falan diye kenarda üzüldüm ben, dedi ki o zaman takoyaki partisi yaparız dedi ve gözlerim büyüdü tabiisi.

Sonra bugün ilk çay toplantımızı yaptık. Yeni katılanlar yapılcaklar vs kaptan anlattı. Sonra dedi bi süprüzümüz var demiştim, takoyakiyi bilmeyen var mı dedi. Gözlerim dışarı fırlayarak hocaya döndüm (arkamdaydı) hontou desu ka (essahtan mı?) dedim gözlerim dolu dolu kafa sallıyo çipil çipil. Pazar günü takoyaki partisi yapıyoruz yaağni. Ben o konuyu bi Türkle konuşmuş olsam çoktan unutulur gidilirdi, öyle laf olsun diye söylenmiş bi şey olurdu. Ama işte Japon farkı diyorum. Resmen heycandan kudurdum, kudurmaktayım. Yıllardır kokusunu tadını aldığım şeye kavuşuyom yaa ::::'''') Söyliceklerim bu kaa.

23 Eylül 2014 Salı

Evimize aşık oldugum gunlerdeyiz

Bu yıl hayatım boyunca en yerleşik hayata geçtiğim yıl olcak gibi gözüküyo. Çok standart ve huzurlu bi düzende ilerliyorum flskdjlskdjf

Evimizi de odamı da güzelleştirme aşamalarına geçtik artık. Ufak tefek eksiklikleri de tamamlıyoruz. Zaten şöyle bi bakınca mezun olsak da taşınmayız artık bu kadar masraftan sonra diyoruz Refüyle flksdjfsdkf

Geçenlerde 20tlye ikinci elciden aldığımız minnak bi kitaplık var.  Daha sonra çeşitli işlemlerden geçirmeyi düşünüyorum kendisini. Ama şimdilik böylece bıraktık. Elimizde olan iksirleri üst rafa yerleştirdik, iksirlerin devamı geldikçe o raflar dolcak :3 Refünün monitörü de koyduk, ses sistemini de kurduk flksjdflksjdf (arka planda Bilge senpainin Japonya'dan getirdiği shodou posterimiz asılı) 2 bölüm anime biraz ders 2 bölüm anime biraz ders şeklinde ilerliyoduk ki 3 günde 20 bölüm Haikyuu izlemişiz. Sistem az bozuldu yani fskdjsdkjf


Hayır bi de diyorum ya öğrenci evi değiliz diye. Yemekten sonra izlemeye başlıyoruz bu sırada kek, börek efenime meyve bi şeyler flksdjsdkjf sürekli yiyoz yani allah bozmasın yakında vinçle okula taşıncam.


Tıkındıklarımız tabiyki klasımızı sarsmayacak şeyler. Bilge senpai'nin yazın gittiği Kanazawa'dan getirdiği macchalı çikolata-bisküvisini tatma fırsatımız oldu geçen haftasonu. Ve evet arka plandan Japonya'da açılan Hogwarts'ın broşürleri var. Ne yazık ki tayfun yüzünden tren biletini aldıktan sonra gidemedi Bilge, biz de onunla birlikte yıkıldık yani. Ama senpailerin senpaisi ya hani, nadir Potterhead sevdiklerimden ya hani, bana Sırlar Odası'nı getirmiş Japonyalardan. Pat diye önüme koydu, ilk önce anlamadım sonra ağlayıverdim heycandan lfsdjfsdşfjsdlkfj Yeminle gözüm doluyo hala yiaa.

Hayatımda aldığım en güzel hediye sanırım bu. Hem Japonya hem HP bi arada. Hala inanamıyom bile böyle bi şeyin benim kitaplığımda olduguna. Gerçi daha gözümün önünden ayıramadığım için kitaplığa koyamadım lfsdjfsldjf Baanon Daazurii yazmışlar yaa Vernon Dursley'e flksdjflskdjf çok güzel :''')


Bi kaç gündür oturma odasında takılıyo olsak da balkon keyfimizi de sürdük. Çünkü Çanakkale rüzgardan kopuyo artık. Dün gece camıma çarpan ağaç yüzünden uyuyamadım zaten kaç saat. İlk katta oturmanın da kötü yanı bu işte :') 

Bugün de gittim uzun zamandır yaptırmak istediğim ama yaptıramadığım posterlerimi yaptırdım. 


Ike'ye bakarak nasıl ders çalışılır bilmiyom ama....Önüm arkam Spyair ve Gintama, bakalım hayırlısı artık. Ayrıca gördüğünüz mangayı bu sene sınıfa yeni gelen bi arkadaş Japonya'dan has ve has Japonca olarak almış. Tabiysi Gintamacı birinin peşini bırakacak değilim. Okulda Gintama konuşabildiğim 2 kişi var artık (kankeytom Berkay da süprüz bir gelişmeyle bu yaz izledi, anime izlemeyen çocuk lan!). Saossun az Gintama mangası yüzü görem diye getirmiş. Posterime çok yakıştı bence ben bunu geri götürmiyim ha fskdjfsjdfh 


Bu da odamda gözüm gibi baktığım kısımlar. Kitaplığım zaten canımın içisi bebişim. Tabii ki bütün kitaplarımı getiremedim ama en değerlilerimi ve okunmayı bekleyenleri getirdim. Şimdilik yeterli benim için.  Harry Potter köşemi de oluşturdum. Kağıt bebeklerde Hermione henüz kel lfskdjfsldkfj saçı için baskı almayı unutmuşum. Bi ara huzura erdircez onu da umarım. Yine bahsi geçen harika Japonca Harii Pottaa kitabım köşeden köşeye oynamakta. Sürekli elime alıp bi kaç şey okuyup durduğum için. Bi de bugün ailecek Weasley fotoğrafımızı bastırdım sonunda ço mıtlıyım :3 HP bardakları mevzusu var bi de ama onu başka yazıya halletcem işalla. Şimdi biraz uyumam lazım akşam toplantıya gitcem daha. Bay.

19 Eylül 2014 Cuma

Evim okulum bebeyimler!

Çanakkale'ye geleli 9 gün olmuş daha ilk defa şöööyle ayaklarımı uzatıp yatağımda uzanarak internet keyfi yapıyorum ha :') Hem yoğunluk (evet ilk haftadan hatta hafta bitmeden) hem de balkonda keyif yapmayı tercih ettiğimiz için lfksjdfskdjf (ayıptır söylemesi balkonumuz çok güzel).

Geldik 3 günde temizlikti eşyaydı yerleştik. Sonra dönüp baktık ki öğrenci evi değiliz biz baya emekli teyzeler gibi olmuşuz. Evde beyaz eşyalar tam mikro dalgaya kadar fsldfkjsdf (bulaşık makinesi yoktu ona da bugun karar verdik yarın alıyoz), 2 ketıl, 1 çaycı, blenderlar, kepçemiz bile tefalden flsdjflsdjf (ergen Nuğrümüz aşşasını kaldırmıyo) efenimee odalarımız falan bir hayrika zaten (o kadar görmemişin evi olmuş takılıyoz ki), bi de ortak alan oluşturduk henüz daha sadece 2 koltuk ve masa olsa da (Hedef iksir vitrini fsdkjflskfj)....Öyle mıtlıyız ki çıkasımız yok, ki okul dışında çıkmıyoruz zaten. Elalemin faqir evine mi gidices :S.s. Öğrenci kısmısıyla ne işimiz olur.

Efenime söyliyim..Sonra sınıflarımız belli oldu. 4 ev arkadaşını 4 ayrı gruba vermişler resmen :''') gökçe nuğrüğ aynı sınıfta ama 6saatlik kaiwa ve sakubun için ayrılar. Refüyle ben aynı sınıftayız ( zaten başkasına gerek yok refücüm olduktan sonra fsldfkj) ama 6 saat için farklı sınıf ve saatteyiz. Ben de mevbur Berkoş ve İbo'yu kankalarım yaptım o saatler için.

Sonra geldi çattı okul günü. Yazın çalışmış olsam da bi bok hatırlamadığımı hissettiğim için ve kanjileri sıfırladığım içün idamımıza gider gibi gittik. Hani kaiwa (konuşma) finalinde daha az gergindim heralde. Ama derslere gir çık yaptıkça her seferinde gerilimimiz azaldı. Çünkü kanjileri unutmuş olmamızdan papara yemedik şflsdkfsldfk dersi değişen hocalara alıştık, konuşma dersleri 12-13 kişi olarak bizim bölümün kitaplığında yapıldıgından artık daha rahat hata yapmaktan çok korkmayarak konuşmaya başladıj falan. Böyle ilk başta hazırlığa dönmek istiyooooğğğm oldumdu ama şu an alışıyom gibi bakalım daha 4günden fşsdkfsşldfk

2 gün önce de ilk yönetim kurulu toplantısını yaptık (türk-japon dostluk topluluğu). Malesef ki eski hocamızın danışmanlığı bırakmasına üzülürken bi yandan da yeni danışman hocamızın Arai sensei olmasına sevindim. Gerçi bizim bölüm hocaları olduktan sonra hepsine sevinirim :''') İşte bugün de hazırlıklara oryantasyon yaptık ama bu konuda konuşmıcam lfskjdfksdfjsdf Zaten 2 gündür bölüm ve hocalar hakkında laga luga konuşanlara aşırı sinirliyim böcek gibi ezesim var. Yine sevmiyosan siktir lan gerizekalı diye haykırmak istediğim günler yaşıyom.  Of bak sinirlendim yine hıııııııııııaaaaaa bi bölüm anime izlicem yatcam bay.

1 Eylül 2014 Pazartesi

Toplanmaktan nefret ediyorum..

Sabahın 4ü olmuş ben hala toplanıyorum. 2 gündür nansıtap toplanıyorum hatta. Bitmiyo zıkkım olasıcalar her yerden bi şey çıkıyo. Götüremediğim her eşyam için intikamımı alcam yapcam bi şeyler bakalım. 2 büyük koli 1 hogwarts sandıgı irili ufaklı 4234829384 çanta ile çıkcaz yola. Arabada bana yer yok resmen. Ki direk Çanakkale'ye de gitmiyoruz ki :''') Babaneme gidiyoz, şu veganlığımla olcak şey mi allam 10 gün nasıl nefis kontrolüne maruz kalcam. Nasıl her gün aynı söylenmeleri dinlicem. İşte sanırım bu sefer adam gibi ders çalışabilcem fklsjfggjdkfg Görmiyim duymiyim diye...

Neyse gitçem yine toplanmaya devam etçem. 10 Eylül'e kadar yaşayacağım internetsizliği iple çekiyom :') Gerçi yeni eve taşınıyoz, yine internetsiz ortama gitcem Çanakkale'de de ama internet bağımlısı yeni nesil olarak ilk iş internet bağlatcağımıza eminim.

Bu tatilin son olayını da yaptık, ailecek Weasley'ler Mısır'da temalı bir fotoğraf çekildik. Onu da bırakıp işime dönüyorum.