30 Eylül 2014 Salı

Bari gözümüz doysun T_T

Aslında bugünkü hayrika Japon Kültürü dersinden notlar yazıcaktım buraya. Çünküsü esktra bi çalışma olarak bloga yazarak akılda kalıcılığını sağlama hedefim vardı. Ama şimdi yatağa yatınca bi baktım defter masamda ve ışığı da kapatmışım. Üşeniyom. O yüzden o işi işalla kısmetse bakalım yarın halledicem, şimdi takoyaki partisi hakkında bi kaç laf edip gidicem.


Bu benim yıllardır beklediğim, her gördüğümde tadını ve kokusunu hissedebilir hale geldiğim, meraktan ölüp bittiğim Takoyakiler. Ichimura Sensei olmasa daha kim bilir ne kaa zaman yiyemezdim de ::::::) Senseilerim yine hakkı ödenemezler listesinde sürekli yükselişteler. Küççük takoyaki tavasında (adını bilmiyom) kaç sefer yaptı, kalabalık olduğumuz içün T_T Bütün gün ayakta çalıştı durdu allahım kalbim acıdı sancıdı resmen yaa. İlk yaptığında "olmadı yaa" diyip durdu hayrika aksanıyla :::'') Onlar başarısız olunca mutfakta yardım eden ekibe sundu, böyle bi ayrıcalığımız oldu. O tavadan kazıyarak çıkan şekli bozuk takoyakiler, ilk yediğim takoyakiydi yani ve hem aşırı sıcağından hem de "takoyaki yiyom laaaaaaan" duygusundan gözlerim doldu fsjdflksdjfsf Hayatımda yediğim en güzel Japon yemeği olarak kayıtlara geçirdim. Hayal kırıklığına uğramadığım için ne kaa mesudum bilemeniz. Sanırım o bozuk olanlardan 5 tane falan yedim fskdjfsdfs sonraki yapılanlardan da vardır bi 7-8 tane (ki fotoğraftaki mükemmel şekli almaları senseinin 2. denemesinde  oldu ve diğer yaptıklarında da devam etti, kakkoilik budur). Herkesin lokmasına baktım zaten, Bana takoyaki bağışlayanlar da olmadı değil saossunlar fsjdoıfsjdfposdf Japonyada takoyaki standlarında "ayın müşterisi" olarak fotoğraflarımı görebilirsiniz gelecekte.


Bu da esktra bir süprüz olarak Okonomiyaki. Ichmura sensei mutfakta takoyakilerle boğuşurken, Takahashi sensei de senpailerle beraber Okonomiyaki yapıyodu. Geçen yıl Ehime'den gelen Japon arkadaşların yaptığı okonomiyaki soslu makarnadan yemiştim, ama okonomiyaki de bambaşka bişeymiş. Bizim mücver mantığında oldugu içün tadı daha tanıdıktı hem takoyakidense. Fekat takoyaki'nin de okonomiyaki'nin de sosları mikemmeldi. Hatta asıl olay o soslarda bile diyebilirim. Biz en son türklüğümüzden kopmadık ve 2 yemeği de tabağa bulaşmış sosları eppekle sıyırır gibi sıyırarak yedik. Bi de yine Ichimura senseinin yaptığı ve uzmanlık alanı olan macchalı tatlımız vardı ama onun fotoyu bulamıyom. Onu da herkes Refü'nün yapıp götürdüğü mozaik kekin üstüne sürüp yedi flksdfjsdfj Japonların yanında böyle tatlış türklükler yapıldı işte. Onun dışında da kakara kikiri bi gün geçirdik. Haftasonu en az bi 5 kilo aldım galibası. İlk gün 2 senseiyi çağırmıştık bizim eve bi onlarla tıka basa bi de takoyaki partisinde tıkabasa. Sonumuz çok hayırlısı. Allam sabah 8de yatcam napyom acaba uykumda yok bay.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder