23 Temmuz 2014 Çarşamba

[Blog Tur] 5. Dalga | Rick YanceyKitap : 5. Dalga (The 5th Wave #1)
Yazar: Rick Yancey  
Yayıncı: Pegasus Yayınları
Yayın Tarihi: Temmuz 2014
Tür: Genç-Yetişkin, Distopya, Romantizm
Sayfa Sayısı: 464

"1.Dalga Dünya Karanlığa Gömüldü
2.Dalga Sadece Şanslı Olanlar Kurtuldu
3.Dalga Sadece Şanssız Olanlar Sağ Kaldı
4.Dalga Tek Bir Kural Geçerliydi: Kimseye Güvenme
5.Dalga Artık Kimse Ne Olacağını Bilmiyor

5. Dalga yaklaşırken tek başına kalmış olan Cassie ıssız bir otobanda onlardan kaçmaktadır. İnsana benzeyen Ötekiler, kırsal alanda karşılarına çıkan herkesi öldürmektedir. Dünya'da hayatta kalan son insanların peşindedirler. Cassie ilk başlarda "hayatta kalmanın tek yolu yalnız kalmaktır" inancına sıkı sıkıya sarılsa da gizemli ve cazibeli Evan Walker'la tanışınca fikri değişecektir. Erkek kardeşini, hatta belki de kendini kurtarabilmesi için Evan onun tek çaresidir. Ancak Cassie bir seçim yapmalıdır: Güven mi, çaresizlik mi? Meydan okumak mı, teslim olmak mı? Hayat mı, ölüm mü? Pes etmek mi, ayağa kalkmak mı?"

Bi yarım saattir ekrana bakıyorum öyle, yazmaya nerden başlasam diye. Çok sevdiğim kitaplar hakkında yazmaya çalışmak hiç bana göre değil! Çünkü laf sokuşturacak, dalga geçecek yer bulamıyorum :') Ama şunu biliyorum, bu yıl okuduğum en iyi kitaptı!

Kitabımız, bellidir ki uzaylıların dünyayı ele geçirmesinden bahsediyor. Bunu da tabii ki insanlığı yok ederek gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Dünyaya resmen park ettikleri uzay gemileriyle başlıyor olaylar. Hükümetlerin de "Merhaba dünyamıza hoşgeldiniz" tavırlarıyla, böyle bi durum karşısında nasıl da yapacak bir şey yokmuş onu görüyoruz. Sonra bir bir dalgaları yolluyor uzaylı dostlarımız. Her bir dalgada insanlık patır patır dökülüyor ve yüzbinler gibi bi sayıya ulaşıyor okuduğumuza göre. Ama asıl olay 5. dalgada.

Yıllardır şu insanlık bi yok olsa da kurtulsak diye düşünür dururum. O yüzden uzaylı istilası bu isteğim için biçilmiş bir kaftandı. Ama okurken ağladım bile ksfdjflskdjf Hep küçük kardeşler yüzünden. Ortamda 7-8 yaş altı birileri olunca annelik hormonlarım su yüzüne çıkıyo sanırım. Ah çocuk ne olacak, ah ne yer ne içer şimdi diye dizlerimi döver hale geliyorum. O yüzden Sammy için koltukta bi oraya bi buraya atttım kendimi :'/

Aslında kitap uzaylılara yepyeni bi bakış açısı getirmiyor. Hep tanıdık senaryolar. Ama okurken bunun bir kurgu olduğunu unutup sanki gerçekten bu başımıza gelebilirmiş gibi hissettim. Sanırım Cassie'nin bu durum karşısındaki tavırlarını yakın bulduğumdan dolayı. Bazı şeylerle öyle güzel dalga geçti ki, kıkırdayarak okudum. Cassie, nadir sinir olmadığım baş kadın karakterlerden biriydi bu arada. Ayrımcılık olmasın ama erkek yazarlar, bu konuda beni sinir etmemeyi kadın yazarlara göre daha iyi başarıyor :') İşin içine Zombi ve Evan da girince harika bi şey çıktı ortaya. Burdan anlıyoruz ki "batan geminin malları" çok iyi oluyormuş arkadaşlar. Kız ölümün kıyısında, kardeşi nerlerde ne yapar bilmiyo, anası babası ölmüş ama yine de "ah bi Cassie'nin yerinde olsaydım yaa :S.s.S" dedim yani! Uzaylıymış, dünyanın sonuymuş peeh!

Hah bi de okurken yine farkettim ki, böyle durumlarda ortaya bi kanca atmaları yeterli. Sonra insanlık kendi içinde birbirini öldürmeye başlıyo zaten. Tepene uzay mekiği bindirmişler, hala bi yağmalama öldürme tecavüz peşindesin. O yüzden tek celsede silseler işte keşke, 5 dalgada olcak iş değil. Zaten o 5. dalga kalbimi çok kırdı, yaşananlar falan, ama spoiler olmasın diye hiç o kısma girmiyorum.

Yok işte bak yorum çıkmıyo :'/ Tavsiye kısmına geçiyorum ve bitiriyorum. Okuyun arkadaşlar, okuyun. Olmuş bence bu. Serinin devamı Eylül'de çıkıyomuş, artık ne zaman çevirirler de biz de okuyabiliriz bilmiyorum ama o günü bütün gözlerimle bekliyor olucam!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder