9 Mayıs 2014 Cuma

Bu Japonlar Ne Yapıyor Ya #5

Her hafta gelmiş geçmiş en komik Japon olan bir senseimizin dersinde kaiwa (konuşma) yaparak, o hafta olup da anlatmak istediğimiz şeyleri anlatıyoruz. Bugün de Refika dün başına gelen bi şeyi anlattı.

Şimdi şöyle bi şey var, eminim her dil öğrencisine oluyodur, ingilizce tamamen silinmek üzere bizden. Her şeyi ilk önce Japonca düşünüyoruz. Yemek yemek neydi ya diye uzuun uzuun düşündüğümüz oldu shokujiler tabemasular dolanıyo kafada ama ingilizcesi yok. My name is Burcu diyemem mesela tek seferde. "I am" kalıbı da gelmiyo sürekli bi köşede "watashi" var. İngilizce 1 neydi lan diye düşündüğümüz zamanlar bile oldu. Öyle bi durum yani. Refika da dün eve gitmek için durağa gitmiş. Gelen bi otobüsten bi adam inmiş. Bozuk bi Türkçeyle bilmemne otel nerde diye sormuş. Refi de adama bakmııış bakmııışş "Sumimasen, (Özür dilerim) I don't know." demiş şflkadsfksjşflajsdls ki bu kadın ingilizcede manyak netler yaparak gelmiş ve hatta daha da rezil edem divxplanet çevirmeni flksdjflskdfjsdfkj Vee hatta hatta arkaya dönüp duraktakilere ingilizce bilen var mı? diye sormuş şdaojdasdjkslşkfdsdfşlksdşf

İşte bunu anlattıktan sonra sensei de aynı şeyleri yaşadığını söyledi. Tabi Türkçe için. Anlatıyo işte, İngilizce bi şey sorduklarında panik olup "Abi dur dur yaa!!!! Capon ben!! Sushi sushi!" yaptı el kol hareketleriyle lfkjsdodıasjdsdfjkosıdfjs Sushi sushi ne olom yaa!!!!!!!! Bi de o "abi"yi öyle bi güzel söylüyo ki ağbee ağğbe oluyo böyle. Adamın Japon oluşuna inanmak bazen çok güç.

Yine aynı hocanın dersinde bi şey öğrenmişiz, ben dalıp gitmişim o sıra o yüzden Refi'nin anlattıklarının yalancıyısım. Japonlar 3 vuruşluk dansları yapamıyomuş, vücutları uygun mu değilmiş öyle bi şeymiş. NASILL NASSSIIILL AAY NASIIIILL!! Aklım almıyo açıklama getiremiyom!!!!!!! Topuklarına sıkın yapıversinler ne demek olmuyomuş yaaa!!!!!

3 yorum :

  1. 3 vuruşluk dans nedir? Japonların onu neden yapamadığından çok onun ne olduğunu merak ettim :d "Dans+vuruş" falan diye arattım, nafile.

    YanıtlaSil
  2. Ayrıntılı bilmiyorum ama 1-2-3 diye sayarak yapılan danslardan bahsediyodu. İç ni san, iç ni san diye sayarlar ya o yokmuş iç ni san şi olarak sayıyolarmış. Adım hareketler falandır işte

    YanıtlaSil
  3. ayy çok eğlenceli yaa bunları okumak :)

    YanıtlaSil