25 Şubat 2014 Salı

Kanji hikayeleri

Bugün ilk sınavımızı olduk. Büyük kuiz daha doğrusu. Moji (kanji) idi kendisi. Kendimi hazır hissetmediğimden maalesef son 2 kanji dersini ekerek, beraberimde ekenlerle bizim cafeye çalışmaya gittik. Ama o ne çalışmaa!!

 Ben kanjilerin çizimlerini hep bi şeylere benzeterek çalışıyorum. Sonra bunları bizimkilere aktarmaya çalışırken "ne kaa salaksın yaa" bakışı yiyorum ama o salak muhabbet yüzünden aklında kalıyo herkesin lfskjdsfjd feaydalı arkadaşlık işte. Mesela 困る komaru fiili "zor durumda olmak" demek. O kutunun içindeki 木 de "ağaç" demek. Ben de bunu "ağaç kutuya sıkışmış bak büyüyemiyo ne zor durum deeğ mi" diyerek ezberlemiştim. Bugün sınavda bunu düşünüp yapıverdi çoluk çocuk.

Özellikle son öğrendiğimiz kanjilere pek çalışamamıştık. Onun da bi kısmına şöyle bi çözüm bulduk. Şimdi;
家  ie kanjisinin anlamı "ev". Ama bunun "ya, ke , ka" okunuşları da var yanına gelen kanjilere göre değişiyo. En azından biz şimdilik bu okunuşlarını öğrendik, başka varsa buyursun gelsin. Bu kanjinin "ke" okunuşuyla yapılan kanjilere çalışırken şöyle yaptık. Bizim bir ore-sama'mız (ore-sama nasıl açıklanır bilmiyom ama kendini beğenmiş erkeklerin kendine hitap şekli diyebiliriz galiba, ama bizim ore-samamız kadın) var grubuzun en genç büyüğü. Sen 本家 (honke)sin dedim. Bu kök aile demek. Sonra birine sen de 分家 (bunke)sin dedim. Dal aile demek (böyle salak salak kelimeler işte). Honkemiz bunkesini yetiştiriyomuş meğersem hikayede. Diğerleri de 家来 (kerai) dedim. Yani "beraberindekiler" demek. Yani hepimiz bir keranedeyiz şu an dedik. Bu kerailer artık çalışmaya başladığı için (töbe töbe allah düşürmesin flsdjfsdfj) 家計 (kakei, burda ke okunuşundan ka okunuşuna geçtik) yani ev bütçesi sağlıyolar eve. Bi yandan da 会計 (kaikei)leri yani faturaları ödemeye çalışıyoruz. Bu hikayeden sonra Japonlar işi gücü bırakır giderdi bence. Ama manyak senaryo. Hepimiz ezberledik bunu, daha da unutcağımızı sanmıyom lkfjsdflsjdf Ama noldu, sınavda çıkmadı fkjsdfksjfşdfjsdjflsdfj Böyle kenara köşeye tüm hikayeyi yine de yazmak istedim ama...

Beynimiz bulanmış sınava doğru yol almadan 10 saniye önceki halimiz bu da.Olm bildiğim şeyi yanlış yapmışım bak bi tek ona üzülüyom. 100 alamıcam. Bay.

2 yorum :

  1. sdhjfg ne ücra kelimelermiş yalnız. Çıkmamaları en azından devasa önemli değiller sinyali gibi olmuş, çalışmanıza yazık olmuş ama

    YanıtlaSil
  2. Öğrendiğimiz hiç bi kelime devasa önemli değil ki zaten. "Saç ayrım çizgisi" kelimesini öğrendik lan ne işime yarar? Burda çıkmaz sonraki kuizde, vizede çıkar. Elbet çıkıyo yani :')

    YanıtlaSil