26 Şubat 2014 Çarşamba

Ayakashi: Japanese Classic Horror | YF Blog Tur

Anime adı: Ayakashi: Japanese Classic Horror
Tür:  Tarihi, Korku, Fantastik
Yazar: Chiaki Konaka

"Japon kültürü'nün üç farklı korku hikayesini anlatan seride. kocası tarafından aldatılan eşin, ölümden sonra bile intikam arayışını anlatan "yotsuya kaidan" , bir tanrıça ve insanın yasak aşkını anlatan "tenshu monogatari" ve bir aileye kin duyan gizemli bir kedinin hikayesi "bakeneko." hikayelerine yer verilmiş "

Konu olarak beni uzun zamandır cezbeden ancak bir türlü izlemeye fırsat bulamadığım Ayakashi: JCH'i Yorozuya Family gündemine almamızla sonunda izledim. Hiç bir korku türündeki animede korkma gibi bi olay yaşamadığım için, zaten ay çok korkucam diye bi şey beklemiyodum. Zaten animelerde korku olayını beceremiyolar, en fazla iğrendirebiliyolar. Hatta bu seride bi ürperti bile oluşturmadı.  Ama Japon halk/korku hikayeleri hep ilgimi çektiği için büyük beklentilerim vardı animeden. Ancak çok güzel şeyler ortaya çıkarabilecekken, çizimlerle hiç edilmiş olduğunu düşünüyorum. Bir tek, özellikle ilk hikayedeki, göz çizimlerini sevdim, çekik olmalarından dolayı. Ama bunun haricinde gerçekten felaketti. İzlenebilir, ilgi çekici hikayeler çizimlerin kötü olması sebebiyle ön plana çıkamamıştı bana göre.

Bir de şu eski zamanları yansıtan animelerde cırtlak sesli kadın seiyuu seçmelerine kıl oluyorum. İzleyenler varsa onlar da "Urameshi Iemon Dono" kısımlarında bi kaç dolgu düşürmüşlerdir heralde benim gibi. Efektler de "Turist Ömer Uzayda"dan halliceydi. Ay ne biliyim çok üzüldüm ben bu seriyi sevmemiş olmama... En iyisi bu halk hikayelerinin olduğu kitapları okumaya devam ediyim ben. Animeyle olmaz bu iş.

İzlerken hepimizin kafasına takılan şöyle bir ayrıntı vardı, ilk hikayedeki fareler. Japonlarda farelerle ilgili bi inanış bi şey mi var, ben baktım ama bulamadım hakkında bi şey. Bilen varsa rica ediciim buraya bi yorum düşerse.

Şööyle güzel bi yapımla bu hikayelerle bi anime yapsalar, bak o olur. Ama bu seriyi ne yazık ki tavsiye olarak veremiycem. Diyereeek yazıma son veriyorum.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder