28 Ocak 2014 Salı

Ve Melda kitabını yazdı: Yağmurdan Kaçmayanların Şarkısı

(Kitabın daha iyi bir fotoğrafını çekmek isterdim ama şu anda yatağımdan kalkamayacak kadar ağrı içindeyim, bununla idare edicez.)

Yağmurdan Kaçmayanların Şarkısı Melda'yı tanıdığımdan beri beklediğim, Eylül 2013te baskısı çıktığında internetten aldığım, ancak ben Çanakkale'ye gittiğimde kargosu ulaşan, kardeşime ve anneme defalarca yollayın dememe rağmen bi türlü yollayamadıkları ve en sonunda Ankara'ya döndüğümde okuyup bi kaç gün önce bitirdiğim harika ötesi kitap!
Kitabın adı ve kapağı dolayısıyla romantik-dramatik olaylar beklentisine girmiştim ancak kitap fantastik arkaaşlar! Sevdiğimiz şeylerin çoğu ortak olan, fantastik bir insanın fantastik kitabını okumak paha biçilemezdi!
Ya böyle ne desem bilemiyorum bak, o kadar sevdim ki! Kitaptaki her karakterde kendimi gördüm neredeyse. Karakterleri derin derin işlemiş Melda, en sevdiğim şeydir bi kitabı okurken. Hatta sürekli bir Murakami okuyorum etkisi altındaydım, o melankolik havası...Sürekli defterime kitaptan notlar alıp durdum zaten. En sevdiğim cümlelerden birini buraya yazmak istiyorum:
"Hayal edebildikleri diğer insanlara ne kadar saçma ya da aptalca geliyorsa o kadar özgürdü." (Sf.8)
Okudukça ağlayasım geliyo :') Heh dur ne diyoduk, karakter derinlikleri...Bütün karakterler için aynı şey söz konusu olabilseydi keşke, ama kitap 140 sayfa olunca pek mümkün olmuyo tabi :'/ Gelen yorumlarda kitabın daha uzun olması taleplerini gördüğüm ve Melda'dan bi sonraki kitabın daha uzun olacağı sözünü duyduğum için bu kısmı atlıyorum :3
Önceden bi kaç Türk yazarın fantastik/bilimkurgu kitaplarını okumuştum, şu an isimlerini dahi hatırlamadığım. O zamandan beri Türk yazar okumam belki de flksdjfslkjf Melda'nın kitabının farklı olacağını ve iyi olacağını biliyordum. Onu az çok tanıyan insanların tahmin edebileceği bi şey bu zaten diye düşünüyorum. Ama bu kadar iyi olacağını beklemiyordum. Arada bazı bölümlerini açıp tekrar okuyacağıma eminim. Kitabın en güzel ayrıntılarından birisi yağmurlu, kapalı havaların seviliyor oluşuydu! O kadar yıprandım ki bi şeyler okurken, izlerken kapalı hava görünce burun kıvıran karakterlerden! Alıp bağrıma basasım geldi, kitabı ya da Melda'yı açık kapı bırakıcam lfksjdfsdf... Diğer güzel ayrıntı, karakterlerin isimlerinin Elf isimleri olmasıydı :') Ay böyle ne yazsam daha bilemiyorum, okumadıysanız alın okuyun içiniz yımış yımış olsun :''')
Bi de şuraya blog tur kapsamında Melda'yla yaptığımız söyleşinin linkini bırakıyorum lazım olur genç çocuklarsınız. Bir kez daha Melda'ya bu kitap için teşekkür ediyorum ve gözüm yolda (üzerinde) bi sonraki kitabını bekliyorum!

3 yorum :

  1. Türk yazarlarından umudum olmayan dallardan birisi de fantastik roman (diğeri de cinayet romanı :D ). Ama öyle bir anlatmışsın ki gerçekten okumak istedim :) Eh, o zaman okumak lazım :)

    YanıtlaSil