23 Kasım 2013 Cumartesi

Bu blogtan buraya kadar

Burada bundan sonra kendi hayatımla ilgili hiç bi şey yazmıcam genşler. Feci bir ifşa söz konusu çünkü. Gelip burda bi şeylerin dedikodusunu yapamam artık fjksdfhsdf gülmüyom aslında. Kaç yıllık birikimim var sonuçta, yazıktı. Zaten 2 aydır neler yaptım ettim hiç bi şey yazmadım. Hatta blogu açıp bakmadım bile (burdaki tanıtım yazılarını ben değil, tuçi yayınladı). Yeni bi başlangıca gidiyom ben :3 Ama bi kaç kişi dışında kimselere söylemeye niyetim yok. Sadece çok yakınlarımın takipleyebileceği bi blog açıcam. Burda sadece anime/kitap turları devam eder artık. Sayounara! :3

4 Kasım 2013 Pazartesi

[Blog Tur] Yağmurdan Kaçmayanların Şarkısı - Melda Uytun | Yazarla Söyleşi


"Hayallerimiz için çabalamayı bıraktığımızda kendimizi iyileştirme şansını da kaybettik."

Kitap: Yağmurdan Kaçmayanların Şarkısı
Yazar: Melda Uytun
Yayıncı: Potkal Kitap
Sayfa Sayısı: 144
Tür: Fantastik

Hayallerinizle kurduğunuz bir dünyada tek başına yaşamak ile hepimizin birlikte kurduğu bir hayalle şekillenmiş dünyada yaşamak arasında sıkışıp kalsaydık ne olurdu? İnsan hayalinde yalnızlığı değil "hayal" arkadaşını arar. Bir ortak düşe onları da çağırır, çağırmak ister. İşte bunun için hep birlikte bir sinema salonunda korkudan titrer, sevinçten güler, ıstıraptan ağlarız. İşte bunun için bir tiyatro sahnesinde oyuncunun bir tek repliği bizi günlerce güldürür. İşte bunun için kitaplar okur ve o kitapları yazarız. Ortak bir hayale çağrı için...

En azından 1 yıldır bekliyorum Melda'nın kitabını. İnternet üzerinden de olsa onun mücadelesine tanık oldum ve istediğini başardı. Kitap yazarı arkadaşım var diye hava atabiliyorum arkadaşlar sonunda. Kendisine, bana kitabını alabilme ve okuyabilme mutluluğunu yaşattığı için teşekkür ediyorum. Kitabı alırken de çok ilginç tarifsiz bir heyecan yaşadım. Bu bana yetmez ama Melda kitap yazsın da okuyalım. Hep okuyalım :') Kendisiyle yaptığımız söyleşiyle baş başa bırakıyorum sizi.

Kitap Oburları: Merhaba öncelikle bizimle bu turu beraber yürüttüğün için teşekkürler.
Melda Uytun: Ben teşekkür ederim, süper bir iş yapıyorsunuz

Kitap Oburları: Bize biraz kendinden bahseder misin?
Melda Uytun: Çok kısa geçiyorum hiç sevmem kendimi tanıtmayı da, 89 İzmir doğumluyum, İzmir'de yaşıyorum, Ege Üniversitesi'nde son sınıf iktisat öğrencisiyim, 10 yaşımdan beri yazıyorum.

Kitap Oburları: Kitabı yazma fikri ne zaman oluştu kafanda, fantastik bir kitap yazmak cesaret işidir.
Melda Uytun: 2008 yılının Haziran ayında bir gece aklıma hayalleriyle dolu fantastik bir dünyaya giden karakterlerle ilgili bir öykü yazmak gelmişti. O gece 30 sayfalık bir öykü yazdım, yazarken öyle keyif aldım ki "benim yazacağım ilk kitap böyle bir şey olmalı" diyerek romana dönüştürmeyi ciddi olarak düşünmeye başladım. Kurgu oluşturmak çok zordu ama İzmir Mavi Sanat'ın roman atölyesinde 6 aylık roman yazma eğitimi aldım, kitaba da kursta başladım, son kısımları bir çırpıda bitiverdi :)

Kitap Oburları: Kitapta özellikle dikkatimizi çeken şey yer sınırlamasının olmayışı ve karakterlerin elf isimlerinin olmasıydı. Neden bunu tercih ettin?
Melda Uytun: Küçüklüğümden beri Yüzüklerin Efendisi hayranı olduğum için ve sıfırdan yaratılmış bir dile olan ilgimden ötürü "bir kitap yazarsam karakterlerin isimleri elfçe olur" demiştim hep. İsimlerin tınısı çok hoşuma gidiyor, fantastik bir kitaba da çok yakıştığını düşünüyorum.
Bu tür kitaplarda sınırlamalar olmasından ziyade bazı ayrıntıların okurun hayal gücüne bırakılmasını da seviyorum.

Kitap Oburları: Sen de kitaptaki karakterlerin hayalleri uğruna savaşı gibi yazarlık hayalini gerçekleştirdin. Bu konuda kendi hayatında ne tarz bir savaş verdin? Zorlandığın, Ireth gibi umudunu kaybettiğin yerler oldu mu?
Melda Uytun: Bir kere Türkiye'de yazar olmak çok çok zor. Hele ki tanınmamış biriyseniz kimse sizi ciddiye bile almıyor. Başlarda, Mavi Sanat’tayken hocalarım bana çok destek oldular, belki de "ben kitap yazıp dünyayı değiştireceğim" dediğimde benimle alay etmeyen tek insanlar onlardı. Kitabı yazarken bir yandan nefret ettiğim bölümümle de uğraşmak durumunda olduğum için çok zorlandım, hem vakit hem de ilham açısından. Günlerce dışarı çıkmadığım, insan yüzü görmediğim oldu, ya yazıyordum ya "yazsam ne olacak" diyerek üzülüyordum.
Kitap bitip basım aşamasına gelindiğinde birçok yayınevinden ret cevabı aldım, bu en zor kısımdı. Özellikle birkaç büyük yayınevinin hiçbir şekilde ilgi göstermemesi hevesimi çok kırdı, hatta bir noktada "tamam, olmayacak bu iş" dediğim bile oldu. Ama yine de denemekten vazgeçmedim, sonunda Yitik Ülke / Potkal Kitap imdadıma yetişti. Ondan sonrası çok güzeldi zaten. Her şeye değdi.

Kitap Oburları: Bir yerde “Ireth ben değilim” demiştin. Kitabı okuyan ve seni tanıyan kişilerden hep bu tepki mi geliyor?
Melda Uytun: Beni çok iyi tanıyan birkaç kişi dışında evet, çoğu insan Ireth'in ben olduğumu düşündü.

Kitap Oburları: Bu sanırım Ireth'in de sürekli okuyan, yazar olma hayali kuran bir karakter olmasından kaynaklanıyor. Senin karakterler içinde en sevdiğin, yazarken en çok keyif aldığın hangisiydi?
Melda Uytun: Hepsi çocuğum gibi :) Ama birini seçmem gerekirse Lona derim. Aslında kafamda kurduğum Lona karakteri için ayrı bir kitap bile yazılabilirdi, öyle seviyorum.

Kitap Oburları: En çok dikkat çeken; kitapta çok fazla türe rastlamamızdı. Kuzgunlar, darkspurlar, büyücü, anka kuşu, ejderha gibi. Bu türleri kitaba katarken zorlandın mı?
Melda Uytun: Açıkçası daha fazla tür ekleyemedim diye üzüldüğüm oldu. O fantastik dünyayı oluştururken önüme kocaman boş bir sayfa açıp hepsini ayrı ayrı kurgulayıp yazıya döktüm, yazarken sürekli o kağıda bakıyordum, kendim için bir rehber hazırlamıştım yani. Ama bunu yapmak zordan ziyade eğlenceliydi.

Kitap Oburları: Ireth'in duyduğu ama bize söylenmeyen, onu geçmişe götüren ve ilk aşkını anımsatan o şarkı neydi? Tüm sayfa boyunca o kısım gelsin diye bekledik, ama yazılmamış. Sahiden "Neydi bu şarkının adı?" :)
Melda Uytun: Bence herkes için öyle bir şarkı var, ben bir isim söylersem büyüsü kaçar.

Kitap Oburları: Kitabı okuduktan sonra keşke devamı olsa gibi bir algı bırakıyor çoğu kişide, şimdi keşke biraz daha devam ettirseymişim dediğin oluyor mu?
Melda Uytun: Karakterlerin her biriyle ilgili daha fazla yazabilirdim diye düşünüyorum ama ilk kitap heyecanı diyelim, hem karakterleri sonuca ulaştırmayı hem de kendim maceranın sonuna ulaşmayı çok istedim. Bir sonraki kitap kesinlikle daha uzun olacak.

Kitap Oburları: Yazarken tıkandığında ne yaparsın?
Melda Uytun: Tıkandığımı anladığım an yazmayı bırakır, ya film/dizi izlemeye ya da kitap okumaya yönelirim. Daha sonra nasıl olsa ilham yeniden gelecektir.

Kitap Oburları: Pekala sana ilham veren en sevdiğin kitaplar ve yazarlar kimler?
Melda Uytun: Tolkien, Rowling, Terry Goodkind, Douglas Adams, Susanna Clarke, Sylvia Plath, Barış Bıçakçı genelde hem ilham veren hem de kendimi yakın hissettiğim yazarlar ve onların kitapları :)

Kitap Oburları: Türkiye’de bir kadın yazar olarak, etkilendiğin Türk kadın yazarlar var mı?
Melda Uytun: Gülşah Elikbank ve Nurdan Beşergil'i yakından takip ediyorum.

Kitap Oburları: Kitapta müziğe yer veriyorsun, dinlediğin, etkilendiğin ve ilham aldığın müzisyenler kimler?
Melda Uytun: Thom Yorke bu kitabı yazarken yoldaşımdı. Keza Beatles öyle, Muse öyle. LOTR müzikleri eşliğinde yazmak çok güzel oluyor, bazen Lana Del Rey dinlerken kendimi kısa bir öykü yazarken buluyorum.

Kitap Oburları: İlk kitabını okuyucularla buluştu. Sırada 2. kitabın var. Bize yeni kitap çalışmandan biraz bahsedebilir misin? Ufacık bir ipucuna hayır demeyiz :)
Melda Uytun: Evet başladım. Türü bilim kurgu olacak bu sefer. İkinci kitapta Doctor Who'ya göz kırpıyorum!

Kitap Oburları: Çok teşekkürler Melda, ikinci kitabında başarılar dileriz *-*
Melda Uytun: Ne demek efendim ben teşekkür ederim beni ünlü ettiniz ^^


1 - 7 Kasım Tur Programı
1 Ekim raflarinarasindan.blogspot.com  |  Çekiliş
2 Ekim pinucciasbooks.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Ön Okuma
3 Ekim mirielenda.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Bunları Biliyor musunuz?
4 Ekim sohbetedecekkimseyok.blogspot.com  |  Yazarla Söyleşi
5 Ekim sssuigenerisss.blogspot.com  |  Kitap Yorumu  -  Yazar Tanıtımı
6 Ekim thcodex.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Alıntılar