26 Ekim 2013 Cumartesi

[Blog Tur] Kağıttan İtiraflar - Elizabeth Wein | Yazar Tanıtımı

İki haftam var... Ve ne yaparsam yapayım beni vuracaksınız!

Kitap: Kağıttan İtiraflar
Yazar: Elizabeth Wein
Orijinal Adı: Code Name Verity
Yayıncı: Martı Yayınları
Sayfa Sayısı: 405

Tür: Tarihi Kurgu

"Ölüm sanki karşımda duran, tesadüfen tanıştığım bir adam gibiydi. Biraz soğuktu, içine kapanıktı, pek konuşmuyor, sadece bekliyordu. Dikkatliydi, sürekli beni izliyor, her adımımı bir dedektif gibi not ediyordu."

11 Ekim 1943. Bir İngiliz casus uçağı Nazi işgalindeki Fransaya düşer. Pilotu ve yolcusu en yakın iki arkadaştır. Kızlardan birinin hayatta kalmak için bir şansı vardır. Diğeri ise daha oyunu başında kaybetmiştir.

Hikayede iki kadın subaydan biri ölüyor ve diğeri Almanlar tarafından yakalanıyor ve ülkesiyle ilgili bilgileri vermeye zorlanıyor. Yazmaya başladığında istenen bilgiler yerine uçakta ölen arkadaşının hayatını anlatmaya başlıyor.

Başlarda pek kitaba odaklanamadım ama sonradan beni kendine bağladı. Suç kitapta değil tabi ki ben şuan bu tarz bir kitap okumaya hazır değilmişim demek. Bu sefer kitabımız II. Dünya Savaşı ile ilgiliydi. Dediğim gibi kitap başlarda karışık ve sıkıcı geldi ama sonradan her şeyi kavramaya başladım.

Elizabeth E. Wein
2 Ekim 1964 doğumlu, Amerikalı bir yazardır. Code Name Verity dışında Rose Under Fire, The Winter Prince, A Coalition of Lions, The Sunbird gibi önemli eserleri vardır. Tarzı tarihsel kurgu türündedir. Ayrıca For the Briar Rose, Something Worth Doing, Always the Same Story gibi birçok kısa hikayesinin yanı sıra 2 tane de şiiri bulunmaktadır. Lion Hunter 'la Andre Norton Ödülü'ne aday gösterilmiştir.


21 - 26 Ekim Tur Programı
21 Ekim sssuigenerisss.blogspot.com  |  Çekiliş
22 Ekim raflarinarasindan.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Ön Okuma
23 Ekim pinucciasbooks.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Bunları Biliyor musunuz?
24 Ekim mirielenda.blogspot.com  |  Alıntılar
25 Ekim thcodex.blogspot.com  |  Kitap Yorumu  -  Kitap Kapakları
26 Ekim sohbetedecekkimseyok.blogspot.com  |  Kitap Yorumu - Yazar Tanıtımı

6 Ekim 2013 Pazar

[Blog Tur] 2054: Çıkış Yok - Teri Terry | Kitap KapaklarıHafızanız silindiğinde gerçeği bilebilir misiniz?


Kitap: 2054 : Çıkış Yok
Yazar: Teri Terry
Orijinal Adı: Slated
Yayıncı: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 365
Tür: Distopya, Genç Yetişkin

"Kyla'nın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. O programlandı. Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kyla'nın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil. Gerçeği ararken kime güvenebilir?"

Konusu itibariyle beni etkilese de uzun bir süre kitapta ilerleyemedim. Çok yavaş ve etkileyici olmayan bir giriş yapmış yazar bana göre. Kitabın ortalarına kadar kıvrandıktan sonra sanki başka bir kitaba geçmisim gibi hissettim. Spoiler olur diye söylemek istemediğim olaylardan dolayı ilk baştaki sıkıcılığı unuttum gitti. Kyla'nın içinde bulunduğu durumu düşündükçe sürekli bir ruhum daraldı zaten. Bu konuda yazarın anlatım tarzı çok iyiydi. Bunun yanı sıra bir de Ben faktörü vardı, ki bence o olay olduğu gibi kalsın serinin diğer kitaplarında da ilk kitaptaki haliyle kalsın. Ama eminin kalmaz :'D Şimdi kitabın tüm heyecanı yarısından sonra başlayınca ve kitap da incecik olunca söyleyecek çok şey bulamıyorum, serinin devamı daha önemli.

Bu distopya kitaplarında teknolojinin ne durumda olduğunu kestiremiyorum ben. Sanırım Gizem de aynı şeyi söylemişti, o kadar tıbbi gelişmeye rağmen hala bizim teknolojiyi kullanıyorlar. Aslında bu şekilde olması hoşuma gidiyor benim, çok yabancılaşmamış ve streçleşmemiş oluyor. Hah şöyle bir ekstra ayrıntı vardı aklımda kitabı okurken, Huda'ları Ruh Emici olarak hayal etmiştim. Bütün o takım elbise tasvirlerine rağmen kukuletalı ruh emicilerdi bana göre. Kitap hakkında başka şey söyleyemiyorum, şimdilik serinin devamına baya bir merak uyandırdı. Distopya severler bir okusun derim.


Sıra geldi farklı edisyonlar için hazırlanan kitap kapaklarına. Sizce hangisi daha güzel? 


FRANSA
ENDONEZYA

TÜRKİYE
İNGİLTERE / AVUSTRALYA

AMERİKA / KANADA