6 Ekim 2013 Pazar

[Blog Tur] 2054: Çıkış Yok - Teri Terry | Kitap KapaklarıHafızanız silindiğinde gerçeği bilebilir misiniz?


Kitap: 2054 : Çıkış Yok
Yazar: Teri Terry
Orijinal Adı: Slated
Yayıncı: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 365
Tür: Distopya, Genç Yetişkin

"Kyla'nın hafızası silindi, kişiliği yok edildi, anıları sonsuza dek kayboldu. O programlandı. Hükümet onun bir terörist olduğunu ve kurallarına uyduğu takdirde ona ikinci bir şans vereceklerini söylüyor. Fakat geçmişin yankıları Kyla'nın zihninde fısıldaşıyor. Birileri ona yalan söylüyor ve hiçbir şey göründüğü gibi değil. Gerçeği ararken kime güvenebilir?"

Konusu itibariyle beni etkilese de uzun bir süre kitapta ilerleyemedim. Çok yavaş ve etkileyici olmayan bir giriş yapmış yazar bana göre. Kitabın ortalarına kadar kıvrandıktan sonra sanki başka bir kitaba geçmisim gibi hissettim. Spoiler olur diye söylemek istemediğim olaylardan dolayı ilk baştaki sıkıcılığı unuttum gitti. Kyla'nın içinde bulunduğu durumu düşündükçe sürekli bir ruhum daraldı zaten. Bu konuda yazarın anlatım tarzı çok iyiydi. Bunun yanı sıra bir de Ben faktörü vardı, ki bence o olay olduğu gibi kalsın serinin diğer kitaplarında da ilk kitaptaki haliyle kalsın. Ama eminin kalmaz :'D Şimdi kitabın tüm heyecanı yarısından sonra başlayınca ve kitap da incecik olunca söyleyecek çok şey bulamıyorum, serinin devamı daha önemli.

Bu distopya kitaplarında teknolojinin ne durumda olduğunu kestiremiyorum ben. Sanırım Gizem de aynı şeyi söylemişti, o kadar tıbbi gelişmeye rağmen hala bizim teknolojiyi kullanıyorlar. Aslında bu şekilde olması hoşuma gidiyor benim, çok yabancılaşmamış ve streçleşmemiş oluyor. Hah şöyle bir ekstra ayrıntı vardı aklımda kitabı okurken, Huda'ları Ruh Emici olarak hayal etmiştim. Bütün o takım elbise tasvirlerine rağmen kukuletalı ruh emicilerdi bana göre. Kitap hakkında başka şey söyleyemiyorum, şimdilik serinin devamına baya bir merak uyandırdı. Distopya severler bir okusun derim.


Sıra geldi farklı edisyonlar için hazırlanan kitap kapaklarına. Sizce hangisi daha güzel? 


FRANSA
ENDONEZYA

TÜRKİYE
İNGİLTERE / AVUSTRALYA

AMERİKA / KANADA

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder