28 Eylül 2013 Cumartesi

[Blog Tur] Seraphina - Rachel Hartman | Kitap Kapakları

Tek bir genç kız iki dünyayı bir araya getirebilir mi?


Kitap: Seraphina (Seraphina #1)
Yazar: Rachel Hartman
Orijinal Adı: Seraphina
Yayıncı: Aspendos
Sayfa Sayısı: 456
Tür: Fantastik

"Goredd Krallığı'nda kırk yıllık barış, insanlar ve ejderhalar arasındaki güvensizliği hafifletmekte çok başarılı olmamıştı. İnsan kılığına girerek ejderhalar, elçiler olarak saray meclisine katılıyor, âlimler ve öğretmenler olarak da rasyonel ve matematiksel zekâlarını üniversitelere ödünç veriyorlardı. Anlaşmanın yıl dönümü yaklaşırken ise sinirler gergindi.

Seraphina Dombegh'in iki taraftan da korkmak için sebepleri var. Olağan dışı bir şekilde yetenekli bir müzisyen olan Seraphina, tam da kraliyet ailesi üyelerinden biri, ejderhalara yaraşır bir tarzda öldürülmüşken saraya katılır. Soruşturmanın içine düşünce, Kraliçe'nin Muhafızları'nın algıları tehlikeli bir şekilde kuvvetli komutanı Prens Lucian Kiggs ile birlikte çalışır. Barışı yok etmeye yönelik meşum bir plana dair ipuçlarını ortaya çıkarırken Seraphina, kendi sırrını, müzikal yeteneğinin ardındaki sırrı korumaya çalışır; öyle kötü bir sır ki ortaya çıkması hayatı anlamına gelebilir."

Tur zamanı tam başka şehirde okul kazanma yerleşme dönemime denk geldi, ayrıca okul ve çalıştığım yerden vakit bulamadığımdan kitabı okuyamadım bunun için sizden özür dileyip kitabın kapakları hakkında yorumuma geçiyorum.

Genel olarak kitabın konusuna uygun kapaklar olduğunu söyleyebilirim.

Ejderhalı bir dönemden bahsettiği için daha çok ejderhaları vurgulaması uygun tabi ama sanırım kitap daha çok baş karakterimizin çevresinde dönüyor.
Bu kapakta hikaye sadece ejderhalardan ibaretmiş gibi olmuş.
Bu kapak Seraphina ve ejderhaları vurgulamak açısından daha uygun ama merak unsuru yarattıkları Seraphina'nın sırrını çat diye ortaya koymuş. Bir de daha çok romantizm içerikli bir kitap gibi görünüyor.
Sanırım bu kapak içeriği en çok anlatan kapak olmuş belli ki bu şehrin ejderhalarla alakası var, belli ki insanlar ve ejderhalar etkileşim içinde. O yüzden en uygun kapaklardan biri diyebilirim.Renk kullanımı açısından fantastik türüne de uygun bence.
Seraphina karakterini ön plana çıkarmış ve arkadan hafifçe ejderhaları çıtlatan bir kompozisyon olmuş ama font kullanımı açısından hoşuma gitmedi ve sanki ejderhaların insanlar savaşının sıcağı sıcağına gelişmelerini anlatırmış gibi...

Zaten yukarıdaki mor kapağın birebiri olduğu için kendimi tekrar etmeye gerek yok ama renklerin solukluğu nedeniyle olaylar eski yıllarda geçiyor etkisini vermek açısından uygun bir kapak olmuş .
Bu kapak fantastik bir kitaba en uygun olanı diyebilirim. Ancak 2. kapaktaki gibi Seraphina'nın sırtındaki pulları göstererek merak unsurunu bitirmiş. Renk kullanımı ve kapağın fotoğraftansa illüstrasyon oluşu fantastik bir kitap için daha uygun oluyor sanırım.


23 Eylül: Çekiliş | raflarinarasindan.blogspot.com
24 Eylül: Ön Okuma | mirielenda.blogspot.com
25 Eylül: Yazar Tanıtımı | thcodex.blogspot.com
26 Eylül: Yazarla Söyleşi |pinucciasbooks.blogspot.com
27 Eylül: Bunları Biliyor Musunuz? | sssuigenerisss.blogspot.com
28 Eylül: Kitap Kapakları ​| sohbetedecekkimseyok.blogspot.com

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder