13 Temmuz 2013 Cumartesi

Japon Yapmış

Şimdiye kadar hep Japonya'ya gidenlerin, orada kalanların yazılarını okudum. Çoğunlukla aradığımı bulamadım. Bu yazılarda genel olarak gördüğüm şey Japonların "saçma/iğrenç/mantıksız" gelenekleri ve yaşam tarzları olduğuydu. Bir insanın sizin hayalinizi yaşaması ve üstüne bir de bundan memnun olmaması hatta kötülemesi çok can sıkıcı bi durumdur. Sürekli "Hayır, yanlış biliyorsunuz." diye düşündüm. Hatta biz bi kaç anime izleyip Japonya'yı çok biliyomuş gibi davranan insanlar olarak da nitelendirildik pek çoklarınca.

Bu sebeplerden dolayı bir Türk'ün Japonya'yı anlattığı kitapları okumayı hiç istemedim. Yine de Japon Yapmış kitabını aldım, diğerleri gibiyse okumam bırakırım dedim. Sonra gördüm ki Onur Ataoğlu bizim bildiğimiz Japonya'yı anlatmış, bizim gibi görmüş. Tabi bizzat gidip gördüğü için bizden kat kat fazlasını görmüş.
Önceden okuduklarımda "Hayır, yanlış biliyorsunuz." diye düşünme sebebim de buydu işte. "Çok saçma" diyip bi kenara atmak yerine, bu kitapta, nedenini ve nasılını görüyoruz. Japonya hakkında öğrenilecek şeylerin asla bitmeyeceğini de gördüm ayrıca. Her okuduğum bölümden sonra Japonya sevgimin kat kat arttığını söyleyebilirim. Bazı cümlelerden sonra "işte bu be işte bu!" diye evde tur atma isteğimi zor tuttum. Kitabın her yerinde post-it ayraçlardan var, elimdekiler bitince sayfaları kıvırmaya başladım hatta. Bunların arasından en sevdiğim paragrafı yazmak istiyorum;

"...Sapıkça bir fikir olduğunu biliyorum ama, Japon halkı nesli korunması gereken endemik bir tür gibi geliyor bana. Japonların ülke dışına kaçırılmalarının önlenmesi, diğer türlerin onların yaşam alanına sokulmalarının yasaklanması, Japonya'nın milli park ilan edilmesi ve Japon halkının özelliklerini muhafaza edebileceği korunmuş bir bölge oluşturulması gibi bir fanteziyi teklif edesim geliyor."

Şimdi sıra geldi 2. kitaba. Onu da tez zamanda ele geçirmem lazım. Hatta Hızlı ve Öfkeli serisi gibi uzatmaları oynasın bu seri derim ben. 

2 yorum :

  1. Ben de 2.sini okumustum ilk once. Simdi sozde buna basladim ama siradaki kitaplardan zaman kalmadi. İlk kitap daha guzel gidiyor gibi sanki bilemedim. Japonya'nin balik katliamlarini ballandira ballandira anlatmiyor en azindan.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. 2.yi okumadan bi şey diyemedim şimdi ama hemen bitmesin diye 4 ay gibi bi sürede okudum bunu. Bazı bölümleri hala arada açıp okuyorum. Başucu kitabı gibi bi şey oldu.

      Sil