3 Şubat 2012 Cuma

Japon Filmleri Festivali günlüğü -2

Yarını görmeden söylüyorum ama sanırım bugün en güzel filmler için ayrılmıştı. Kaçırsam çok üzülürdüm, çünkü arayıpta bulamazdım heralde. Zaten yanlış otobüse binmemle ve geç kalmamla bütün yolu koşarak gittim. Henüz başlamışken girebildim.

2 filmde de "aslında öyle değil" olayı vardı. Tahmin edilebilir olsa da, yine de şaşırtıcı geliyo bi şekilde.


İlk film "Bizim Unutulmaz Günlerimiz"di. Bu lafı demek istemezdim ama "sıcacık" bir film lan. Harbi anladım o lafla artık ne denmek istendiğini. 6 aylık ömrü kalmış bi adamımız var ve ilk başlarda hep ona üzülerek geçti vaktimiz. Sonra, öyle hastalıklı birinden beklenmeyecek bi oynaklık, kıvraklık. Ve olaylar değişir, ama bi sonuca bağlanmıyo yine sen tahmin ediyosun sadece. En sevdiğim yanı zaten bu. Şarkıları da çogseldi :') Filmi izlerken arkamda Miyazaki oturuyodu. Çok kıprandı şarkılara.


"Bir milyon yen kazanan kız" filminden çok bi beklentim yoktu giderken, iyi ki yokmuş. Yani film kötü de değil ama bi beklentiyle gitmemek lazımmış bence. "aslında hiç öyle değil" olayını yine bi lan acaba? diyerek düşünüyosun, ama bu sırada kızımızın erkek arkadaşına sinir olmadan edemiyosun. Ben çıkıp gitmeyi bile düşündüm sinirimden. Ço şükür tahminler doğru çıktı ama yine ço şükür ki o pembe bulut dünyasına girmediler ve herkes kendi yoluna belirsizliğiyle bitti. 

Bi de bugün daha bi kalabalıktı, ayakta kalanlar oldu. Benim oturduğum yerden bi kaç boş yer görünse de terbiyesiz amcaların ve teyzelerin montları ve çantalarıyla doluydu. Halbuki herkes montu sandalye arkasına asıp, çantası dizlerinde, yerde çok güzel takılıyodu. 

Büyükelçiyle de büyük aşk yaşıyoruz, ama muhteşem "birebir insan ilişkileri" yeteneğimle bir "yakşamlar, teşkürler" demekten bile acizim. Anket kağıdını koyucak yer ararken bi anda bana dönüp kağıdımı alıp teşekkür edince, kusuvericektim oraya. Hayat çok zor.

2 yorum :

  1. ilk gün filmlerini bilmiyorum ama ikinci ve üçüncü gün filmleri gerçekten çok vasat filmlerdi. Festival denildiğinde çarpıcı, ödüllü ve izlenmesi doyumsuz filmler bekliyor insan. Özellikle 4 günlük bir ülke festivalinin seçki olması gerekirdi. Ama bu fest. daha önceki festivallerin soluk bir gölgesi gibi. Tamam ücretsiz bu senekiler ama ücretsiz olması, bunları bulduk afiyetle mantığı ile olmamalıydı.

    YanıtlaSil
  2. Açıkçası ben öyle düşünmüyorum. Yani belki dediğin gibi olması gerekirdi ama, bu festivalde gösterilen filmler, benim evde otururken açıp izlemeyeceğim filmlerdi. Ama festival sayesinde izlemiş oldum ve pişman değilim. O açıdan tatmin edici buldum.

    YanıtlaSil